28 birželio, 2013

Ryuho Okawa apie Europos Sąjungą: tikroji ES finansinės krizės priežastis


Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) vadovų ir ministrų tarybai, prasideda 2013 m. liepos 1-ąją ir tęsis visą pusmetį. Daugiau nei pusamžį gyvuojanti Europos Sąjunga yra daug diskusijų kelianti institucija, kurią vieni palaiko, o kiti yra gerokai prieš. Šioje straipsnių serijoje supažindinu su Mokytojo Ryuho Okawos nuomone Europos Sąjungos ir jos finansinės sistemos atžvilgiu. Šią nuomonę jis išsakė 2012 metų vasarą, kai Graikiją - vieną iš ES narių, kamavo itin stiprūs finansiniai sukrėtimai.

 Socialinės gerovės politika stokoja idėjų , kaip sukurti turtą


Europos sąjungą sudaro daug šalių ir kiekviena jų turi problemų savo finansinėse sistemose. Vokietija yra pagrindinis Europos sąjungos ramstis, bet aš manau, kad jai tai per sunku. Socializmas arba socialinės gerovės sistema yra pagrindinė Europos šalių nuosmukio priežastis. Apie tai Spengleris (Oswald Spengler) – vokiečių istorikas ir filosofas - kalbėjo dar prieš šimtą metų. Kol Europos šalys studijavo saviugdos arba pagalbos sau (self-help thinking) teoriją, jos galėjo pasigirti didele galia visame pasaulyje. Tačiau dabar jos užmiršo Samuel Smiles saviugdos arba pagalbos sau (self-help thinking) dvasią.
Socialinės gerovės sistema galbūt yra labai naudinga žmonėms išeinantiems į pensiją ir gaunantiems socialines išmokas. Tačiau, kas sukurs reikiamą turtą arba, kas pagelbės vargstantiems žmonėms? Atsakymas į šį klausimą yra opi problema. Socialinės gerovės teorija stokoja idėjų kaip uždirbti pinigus arba kaip sukurti turtą. Valdžioj esantys žmonės nori tik panaudoti pinigus surinktus iš mokesčių mokėtojų, tačiau jie nemoko savo tautiečių, kaip uždirbti pinigus ir kaip sukurti pasiturinčią visuomenę.
            Per pastarąjį šimtmetį Europoje jaučiamas nusomukis ir pagrindinė to priežastis slypi mąstyme. Daugiau nei prieš 20 metų Europoje egsistavo Rytų ir Vakarų Vokietija. Nors tai buvo tos pačios tautybės žmonės, tačiau jų politinės sistemos, prieš griūvant Beryno sienai, buvo labai skirtingos. Šis politinių sistemų skirtumas reiškia skirtumą mąstyme. Viena sistema leidžia žmogui susikurti turtą. Tai yra laisva sistema, skatinanti žmones uždirbti pinigus. Kitoje sistemoje žmonės laukia, kad pinigai nukristų iš dangaus. Šie du požiūriai yra ganėtinai skirtingi.
Marksiszmo laikais buvo daug vargšų ir mažai turtingų. Marksas buvo linkęs manyti, kad turtingieji susikrovė turtus vargšų sąskaita. Jam nepatiko, kad yra daug vargšų, ir jis manė, kad yra teisinga turtingųjų turtą perskirstyti.

Tačiau šiandieninėje visuomenėje turto perskirstymo klausimas yra gana keblus, nes daugelis žmonių yra praradę norą dirbti sunkiau, uždirbti daugiau ir išlaikyti savo šeimas. Jiems trūksta atsakomybės jausmo.


Straipsniui naudota medžiaga iš tiklalapio TheLibertyWeb